Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur

varis-neden-olur
Bacaklardaki Kılcal Damarlara Ne İyi Gelir
4 Nisan 2017
varis-doğal
Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm
9 Haziran 2017

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur

varis-tedavi

varis-tedavi

Uzman Desteği Alın

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur

Bacakta kılcal damar çatlaması neden olur, kılcal damar çatlaması nedenleri, bacaklarda kılcal damar çatlaması bitkisel çözüm gibi sorular hakkında.

Varis Nedenleri, sorusuna cevap verelim.

Damarsal hastalıklar arasında en ciddi konuma sahip olan Varis, hem tehlikeli hemde tehlikesiz olduğu söylenebilir. Bu ayrımı yapmak için sorunun toplardamar genişlemesi yada kılcal damar problemi olup olmadığına bakılmalıdır. Kapakçık bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan toplardamar genişlemesi asıl sorun olup. Tedavi edilmediğinde şikayetleri artarak bacak yaralarına ve pıhtılaşmaya neden olmaktadır. Kılcal damar ise nedeni tam olarak tespit edilememiş olup, estetik yönden kötü görünüme neden olmaktadır.

Varis Nedir

Yukarıda da belirttiğim gibi 2 gruba ayrılmaktadır. Toplar damar genişlemesi asıl varis hastalığı olup, kesinlikle geç kalınmadan ve bilimsel (ameliyat, ameliyatsız uygulamalar) ile tedavi edilmesi gerekir. 3 mm ile 3 cm kalınlığında genişlemiş damarlar olabilmektedir. Kılcal damar çatlaması ise kalınlığı 1 ile 2,5 mm arasında olmaktadır. Size ciddi bir zararı olmayan fakat estetik yönden kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bacaklar ve yüz bölgesinde görülen kılcal damarlar hızla yaygınlaşan bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle etek giyen kadınlar özellikle ciddi sıkıntı yaşamaktadır.

Varis Neden Olur

Yine yukarıda yer alan bilgilerde belirtildiği gibi kılcal damar nedenleri tam olarak tespit edilememiştir. Daha çok kadınlarda görülmesi nedeniyle kadınlık hormonları (Östrojen) ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Asıl sorun olarak kabul ettiğimiz Toplardamar Genişlemesi ise teknik yönden tarif edecek olursak. Toplardamarlarda 5-10 cm aralıklarla bulunan ve kirli kanı geri kaçırmamakla görevli yapılardır. Çeşitli nedenlerle (genetik, meslek seçimi, hareketsiz yaşam) sonucu bu kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Konuyu daha net anlayabilmek için kapakçıkları detaylıca anlamak gerekir. Alt başlıkta hemen bu bilgilere göz atalım.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmalıdır

Yukarıda bu işin tek çözüm yolu bilimsel anlamda tedavi olduğunu belirttik, muayene eden doktor hastalığın tipi derecesi. Konumu ve yaygınlığına göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir. Bu yöntemi belirlerken görev yaptığı sağlık kurumunun teknolojisi ve hasta yoğunluğu göz önünde olacaktır. Kamu hastaneleri hasta yoğunluğu en fazla olan sağlık merkezleri olduğu için genelde tedavilerde ameliyat kullanılmaktadır. Idea gibi gelişmiş ve hizmet alanı Varis tedavisi olan merkezlerde ise ameliyatsız ve teknolojiye dayalı yöntemleri bulursunuz.

Toplardamar Kapakçıkları Nedir

İnsan vücudunda kan damarları olarak başlıca 5 dolaşım sistemi bulunmaktadır. Bunlar Arterler, Arteriyoller, Venüller, Venler ve en küçük kan damarları olan kılcal damar şeklinde ayrılmaktadır. Arterler ve Arteriyoller vücuda taze kan pompalarken Venler ve Venüller ise vücudun kullandığı ve oksijen yönünden. Yetersiz kirli kanı kalbe taşımaktadır. Atardamarlara göre görevi biraz daha zor olup, çünkü daha çok aşağıdan yukarı çıkması gerekmektedir. Bacaklardan kalbe doğru gidiş yer çekimininde etkisi ile oldukça zor olmaktadır.

Damar Basıncını Düşürmek (Korunmak İçin) Ne Yapmalıyız

Varis hastalığına neden olan faktörün en başında ayakta sabit kalmakla oluşan damar basıncı ve bu basıncın kapakçıklarını bozduğunu öğrendik. Burada alınması gereken önlem ilk olarak damarlarda yüksek basınç oluşmasını önlemektir. Ayakta sabit çalışmamak, yine aynı şekilde uzun süre oturarak hareketsiz durmamak gerekir. Bunları yapamıyorsak 30-45 dakika aralıklarla kısa süreli bile olsa yürüyüşler yaparak damarlarda oluşan basıncı azaltmalıyız. Asıl imkanınız varsa yere uzanarak bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmak damar basıncını düşürecektir.

Toplardamar Kapakçıkları Nasıl Bozulur

Konuya teknik anlamda girecek olursak bozulmanın en önemli bulgusu toplardamarlarda oluşan yüksek basınçtır. Bizim bilmemiz gereken ise kapakçıkların bozulmasına neden olacak kadar tehlikeli basıncın neden olduğu ve nasıl önlenilmesi gerektiğidir. Basıncın yükselmesinde en önemli etken ayakta sabit durmaktır. Yani ayakta çalışanlar başlıca risk grupları arasında yer almaktadır.

Bacakta kılcal damar çatlaması neden olur sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makaleyi okudunuz. Bacakta kılcal damar çatlaması neden olur sorusunun cevabı hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.