varis-belirtileri-nelerdir
Varis Nedenleri
13 Şubat 2017
varis-tedavi
Varis Tedavi
21 Şubat 2017

Varis Belirtileri Nelerdir

varis-belirtileri-nelerdir

varis-belirtileri-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Varis Belirtileri Nelerdir

Varis Belirtileri Nelerdir, Varis Tedavisi, Varis Neden Olur, Varis Nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Damarsal hastalıklar arasında en ciddi konuma sahip olan Varis, hem tehlikeli hemde tehlikesiz olduğu söylenebilir. Bu ayrımı yapmak için sorunun toplardamar genişlemesi yada kılcal damar problemi olup olmadığına bakılmalıdır. Kapakçık bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan toplardamar genişlemesi asıl sorun olup. Tedavi edilmediğinde şikayetleri artarak bacak yaralarına ve pıhtılaşmaya neden olmaktadır. Kılcal damar ise nedeni tam olarak tespit edilememiş olup, estetik yönden kötü görünüme neden olmaktadır.

Neden Olur?

Yine yukarıda yer alan bilgilerde belirtildiği gibi kılcal damar nedenleri tam olarak tespit edilememiştir. Daha çok kadınlarda görülmesi nedeniyle kadınlık hormonları (Östrojen) ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Asıl sorun olarak kabul ettiğimiz Toplardamar Genişlemesi ise teknik yönden tarif edecek olursak. Toplardamarlarda 5-10 cm aralıklarla bulunan ve kirli kanı geri kaçırmamakla görevli yapılardır. Çeşitli nedenlerle (genetik, meslek seçimi, hareketsiz yaşam) sonucu bu kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Konuyu daha net anlayabilmek için kapakçıkları detaylıca anlamak gerekir. Alt başlıkta hemen bu bilgilere göz atalım.

Damar Basıncını Düşürmek (Korunmak İçin) Ne Yapmalıyız?

Varis hastalığına neden olan faktörün en başında ayakta sabit kalmakla oluşan damar basıncı ve bu basıncın kapakçıklarını bozduğunu öğrendik. Burada alınması gereken önlem ilk olarak damarlarda yüksek basınç oluşmasını önlemektir. Ayakta sabit çalışmamak, yine aynı şekilde uzun süre oturarak hareketsiz durmamak gerekir. Bunları yapamıyorsak 30-45 dakika aralıklarla kısa süreli bile olsa yürüyüşler yaparak damarlarda oluşan basıncı azaltmalıyız. Asıl imkanınız varsa yere uzanarak bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmak damar basıncını düşürecektir.

Nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi 2 gruba ayrılmaktadır. Toplar damar genişlemesi asıl varis hastalığı olup, kesinlikle geç kalınmadan ve bilimsel (ameliyat, ameliyatsız uygulamalar) ile tedavi edilmesi gerekir. 3 mm ile 3 cm kalınlığında genişlemiş damarlar olabilmektedir. Kılcal damar çatlaması ise kalınlığı 1 ile 2,5 mm arasında olmaktadır. Size ciddi bir zararı olmayan fakat estetik yönden kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bacaklar ve yüz bölgesinde görülen kılcal damarlar hızla yaygınlaşan bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle etek giyen kadınlar özellikle ciddi sıkıntı yaşamaktadır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmalı?

Yukarıda bu işin tek çözüm yolu bilimsel anlamda tedavi olduğunu belirttik, muayene eden doktor hastalığın tipi derecesi. Konumu ve yaygınlığına göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir. Bu yöntemi belirlerken görev yaptığı sağlık kurumunun teknolojisi ve hasta yoğunluğu göz önünde olacaktır. Kamu hastaneleri hasta yoğunluğu en fazla olan sağlık merkezleri olduğu için genelde tedavilerde ameliyat kullanılmaktadır. Idea gibi gelişmiş ve hizmet alanı Varis tedavisi olan merkezlerde ise ameliyatsız ve teknolojiye dayalı yöntemleri bulursunuz.

Toplardamar Kapakçıkları Nedir?

İnsan vücudunda kan damarları olarak başlıca 5 dolaşım sistemi bulunmaktadır. Bunlar Arterler, Arteriyoller, Venüller, Venler ve en küçük kan damarları olan kılcal damar şeklinde ayrılmaktadır. Arterler ve Arteriyoller vücuda taze kan pompalarken Venler ve Venüller ise vücudun kullandığı ve oksijen yönünden. Yetersiz kirli kanı kalbe taşımaktadır. Atardamarlara göre görevi biraz daha zor olup, çünkü daha çok aşağıdan yukarı çıkması gerekmektedir. Bacaklardan kalbe doğru gidiş yer çekimininde etkisi ile oldukça zor olmaktadır.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Öncelikle başlıca amacımız hastalıktan kurtulmak olmalıdır. Olaya bu şekilde yaklaştığınızda varis çorabı maalesef çözüm olmayacaktır. Çünkü kapakçıkları bozulmuş olan damarlara varis çorabı herhangi bir etki etmeyecektir. Sadece yaptığı baskı ile ile damarları toparlar ve bu sayede bacaklardaki ağrı, kaşıntı gibi problemler azalır. Fakat hastalığın iyileşmesine katkı sağlamadığı gibi şikayetlerin tamamen ortadan kalkmasını da sağlayamaz. Özellikle gebelik sürecinde tedavisi mümkün olmayan hamile hastaların doğum sonrasına kadar. Yaşayacakları şikayetleri azaltmak için doktorun önereceği şekilde varis çorabı kullanmaları iyi olacaktır.

Toplardamar Kapakçıkları Nasıl Bozulur?

Konuya teknik anlamda girecek olursak bozulmanın en önemli bulgusu toplardamarlarda oluşan yüksek basınçtır. Bizim bilmemiz gereken ise kapakçıkların bozulmasına neden olacak kadar tehlikeli basıncın neden olduğu ve nasıl önlenilmesi gerektiğidir. Basıncın yükselmesinde en önemli etken ayakta sabit durmaktır. Yani ayakta çalışanlar başlıca risk grupları arasında yer almaktadır.

Varise Ne İyi Gelir?

Evet arkadaşlar hastalığın ne olduğu, neden olduğu ve nasıl anlaşılacağını detayları ile aktarmaya çalıştık. Şimdi ise yukarıda belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşayan insanların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini ele alalım. Öncelikle araştırmacı bir yapıya sahip olmayı ve bilimsellikten ayrılmamayı ilke edinmelisiniz.

Muayene Olmalısınız : Varis belirtileri ile karşı karşıya kalan hastaların ilk yapması gereken mutlaka muayene olmalarıdır. Burada en çok sorulan sorulardan biri hangi doktora / bölüme gidileceği yönünden olmaktadır.

Bilimsel Yöntemlerle Tedavi Olmak Gerekir : Evet arkadaşlar doktora gittiğinizde sizde teşhis edilen hastalık kılcal damar değilse mutlaka tedavi olmanız gerekir. Aynı şekilde o süreçte hamile olmanız tedavinin ertelenmesini gerektirir. Bunun dışında tespit edilen tüm damar genişlemesi varis hastalıkları çok fazla zaman geçirmeden tedavi edilmesi gerekir. Doktorun size reçete ettiği ilaç, krem, varis çorabı hastalığı iyileştirmeye yönelik olmayıp, sadece ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlerin azaltılmasına yöneliktir. O nedenle doktorunuza bu ilaçları kullanınca nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı sormalısınız.

Kalp Damar Cerrahisi Tercih Edilmeli : Varis hastalığı teşhis ve tedavisi için en tecrübeli hekim kalp damar cerrahisi olmaktadır. O nedenle iç hastalıkları (Dahiliye) ile zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmalısınız. Maalesef ilçelerde bulunan devlet hastanelerinde kalp damar cerrahi bölümü çok az rastlanır. Hastalar genelde il merkezinde yer alan hastanelere yönlendirilir.

Varis Ameliyatı (Önerilmez)

İnsanların büyük bir bölümü şuan ameliyat korkusu ile ilkel çözüm yöntemlerine başvurmakta ve çoğu zamanda dolandırılmaktadır. Oysaki yukarıda da belirttiğim gibi ameliyat gereksiz olup, tüm varis hastaları ameliyatsız yöntemlerle 10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilmektedir. Kamu hastanelerinde hasta yoğunluğu fazla olması nedeniyle ameliyatlara devam edilmektedir. Ameliyatlardan en sık uygulanan yöntem sorunlu damarı çıkarmak yada sorunlu kapakçıkları keserek yerine kişinin kendi vücudundan alınan sağlam kapakçıklar eklenmektedir. Hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı ve tekrarlama riskinin yüksek olması nedeniyle ameliyat uygulamıyor ve önermiyoruz.

Varis Belirtileri

Yaş ilerlemesi ile birlikte her insan aslında varis riski taşımaktadır. Yazının üst kısımlarında hastalığın neden. Nasıl olduğu ve korunmak için alınması gereken önlemleri gördük. Şimdi ise aldığımız önlemlere rağmen bu sorunla karşı karşıya kalmanız halinde nasıl bir süreç ile karşılaşacağımızı göreceğiz. Yani varis belirtileri (ağrı, kramp, damar genişlemesi, kaşıntı) gibi durumların neyi ifade ettiğine bakacağız.

Kaşıntı : Hastalık ilk ortaya çıktığı ilk andan itibaren karşılaşacağınız şikayetlerden biri bacaklarda kaşıntı olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda da belirtildiği gibi kirli kanın damarlarda beklemesi olup. Düzenli yürüyüş yapan insanlarda kan akışı daha düzenli olduğu için kaşıntı şikayeti daha az yada hiç görülmez.

Ağrı : Sızlama Varis belirtileri kısmına geçtiğimizde kılcal damarların ciddi bir hastalık olmadığı (estetik sorun) olduğunu belirttik. Ciddi bir şikayeti olmayan kılcal damarlarda ilk ortaya çıkış sürecinde ağrı ve sonrasında sızlanma, yanma gibi şikayetler görülebilir. Asıl varis hastalığında ise bacak ağrıları kaçınılmaz bir sonuç olup. Özellikle öğlen sonra başlayan yorgunlukla birlikte akşam artan bacak ağrıları görülmektedir. Tabii ki her bacak ağrısı varis hastalığının belirtisi olmayıp. Burada şöyle bir ayrım yapabilir.

Kramp : Spazmlı kas kasılması anlamına gelen Kramp özellikle kol ve bacaklarda sık görülen şiddetli bir ağrıdır. Varis hastalarında sık görülen şikayetlerden biri olup, özellikle geceleri sık karşılaşılan bir durumdur. Sadece hastalık ile olmayıp, aynı zamanda sinirsel, ruhsal ve susuzluğa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Damar Genişlemesi (Cilt Dışına Taşma) : Daha öncede belirttiğim gibi kılcal damar ciddi bir hastalık olmayıp. O nedenle varis belirtileri hususuna Toplardamar Genişlemesi yani asıl varis dediğimiz sorunla devam edeceğiz. Burada ilk belirti damarların genişlemesi, kıvrımlaşması ve cilt üzerinden belli olur hale gelmesidir. Bunun nedeni ise kapakçıkları bozulan damarın kirli kanı kalbe göndermek yerine damarlarda beklemesi ile açıklanır. Bahçede bir su kalanı düşünün önüne çalı. Çırpı gelince suyun akışı biraz hafifler ve orada su birikmeye kanal dışına taşmaya başlar.

Ameliyatsız Varis Tedavisi (Önerilir)

Son 10 yılda gelişen teknoloji ile birlikte tüm varis hastaları ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Kamu hastanelerinde henüz yeterli olmayan bu uygulama için özel sağlık merkezleri tercih edilmektedir. Onlardan biride Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi Idea olup. İstanbul, Ankara, İzmir ve son olarak Bursa’da açtığı klinik ile tüm hastalarına ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Lazer ve Radyo Frekans yöntemi ile cilt üzerinden işlem yaparken Köpük ve Skleroterapi yöntemlerinde ise damar. İçinden çok ince bir iğne ile yapılmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Varis Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Varis Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Varis Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.