Varis Lazer Tedavisi
10 Mart 2017
varis-doğal
Varisin Bitkisel Tedavisi
3 Nisan 2017

Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi

Uzman Desteği Alın

Varis Tedavisinde Köpük Yöntemi

Varis tedavisinde köpük yöntemi, varis köpük tedavisi nasıl yapılır, varis tedavisi zararları. Varis tedavisinde köpük yöntemi hakkında yazılmış makale.

Varis tedavisinde köpük yöntemi hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Varis tedavisinde köpük yöntemi makalesi sitemizde bilgi amaçlı yer almaktadır. Varis lazer tedavisi makalesi ”bacakvarisi com” sitesinden alınmıştır. Sitemizin bir sorumluluğu yoktur.

Varis tedavisinde köpük yöntemi konusundan önce kısaca varis hastalığından söz edelim.

Varis Nedir ?

Damarsal hastalıklar arasında en ciddi konuma sahip olan Varis, hem tehlikeli hemde tehlikesiz olduğu söylenebilir. Bu ayrımı yapmak için sorunun toplardamar genişlemesi yada kılcal damar problemi olup olmadığına bakılmalıdır. Kapakçık bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan toplardamar genişlemesi asıl sorun olup. Tedavi edilmediğinde şikayetleri artarak bacak yaralarına ve pıhtılaşmaya neden olmaktadır. Kılcal damar ise nedeni tam olarak tespit edilememiş olup, estetik yönden kötü görünüme neden olmaktadır.

Köpük Tedavisi Nedir ?

”Sıklıkla kılcal ve orta boy (retiküler) varislere uygulanan damar içine ince bir iğne ile girip damar kapatıcı ilacı. Sıvı ya da köpük şeklinde verme işlemidir. Variste İğne tedavisi olarak da bilinir. Bu ilaç hastadan hastaya fark edebilen sürelerle kimyasal olarak damarları büzüştürüp kapatır.

Tedaviden sonra damar hemen kapanır ama görüntünün tamamen kaybolması zaman alır. Bu süre bireyden bireye değişkenlik gösterir ve bazen varisin tümüyle kaybolması birkaç ayı bulabilir. Varis ne kadar büyükse kaybolma o kadar uzun sürer.

Köpük tedavisi hangi varis tedavisinde kullanılır ?

Variste iğne tedavisi hem kılcal varis, hem orta boy varis, hem de büyük varis tedavisinde kullanılır.

Asıl kullanımı, kılcal varis ve orta boy varis tedavisidir. Bu iki grup varis tedavisinde bilinen en etkili yöntemdir ve tedavide ilk seçenektir.

Köpük tedavisi orta boy varis tedavisinde tek ve en etkili yöntemdir.
Kılcal varis tedavisinde daha çok köpüksüz skleroterapi yöntemi tercih edilir. Ancak köpük tedavisi de kullanılabilir.

Kılcal varis tedavisinde sıvı skleroterapi ya da köpük tedavisi en etkili yöntemdir.

Kılcal varis tedavisinde deriden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılabilir ama bunların etkinliği skleroterapiye göre daha azdır.

Büyük varislerde ana tedavi bacakta görünmeyen ancak kapak yetmezliği olan büyük damarın lazerle ya da radyofrekansla tedavisidir.

Köpük tedavisi büyük varis tedavisinde asıl tedavi yapıldıktan sonra aynı seansta dıştan görünene büyük varislerin tedavisinde yardımcı araç olarak kullanılır.

Köpük tedavisi ile orta boy varislerin tamamen giderilmesi her zaman mümkündür. Ancak bazen birden fazla tedavi seansı gerektirebilir.

Bu tedaviden sonra en önemli konu hastaların sabırlı olmalarıdır. Tedavinin mükemmel etkisini görmek bazen bir kaç ay alabilir. Bu süre genellikle kişinin bünyesi ile ilgilidir ve kişiden kişiye değişir.

Varislere iğne tedavisi yapılışı :

Ultrason eşliğinde hedeflenen varise iğne ile girilir,
İğne ile köpük ilacı verilir,
Köpük o damarı içten kapatır,
Belli bir süre sonra varis kapanır ve sonra kaybolur.
Köpük tedavisi kimlere yapılamaz ?
Hamilelere, damar tıkanıklığı olanlara, kullanılan (sklerozan madde) ilaca karşı alerjisi olanlara uygulanmaz.

İşleme Hazırlık Açısından Neler Yapılır ?

İşlem Lazer-RF Ablasyon tedavisiyle beraber yapılacaksa, ek hazırlık gerektirmez. Yalnız başına uygulanacaksa, yanınızda doktorunuz önereceği bir varis çorabı ya da bandaj getirmeniz gerekecektir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.